01.08 2024

Muljeid Euroopa meistrivõistlustelt koolisõidus juunioritele, lastele ja poniratsanikele

Eesti Ratsaspordi Liidu koolisõidu manager Eva-Maria Vint-Warmington annab põhjaliku ülevaate koolisõidu EM-lt, avades Eesti sportlaste soorituste tagamaid ning jagades kogemusi võistlustel tehtud tööst kohtunikekogu liikmena.

Sel aastal toimusid tiitlivõistlused Belgias, suurejoonelises SenTower Parki ratsakeskuses, Brüsselist ca tunnise sõidu kaugusel. Koht on kuulus eelkõige takistussõiduvõistluste korraldajana, nii et koolisõitjad pole seal just tihedad külalised. Samuti pole tavaline, et ühes kohas peetakse korraga neli erinevat meistrivõistlust, sest peale kolme koolisõidukategooria jagati EM medalid ka ponide takistussõidus.

Juuniorite grupp, mida ka mina hindasin, oli kõige suurem, 68 võistlejat. Ponides oli võistlejaid 53 ja laste klassis 52. Klassid olid kõik jagatud kahele päevale, nii et kaks tehnilist skeemi kestsid 4 päeva ning viimase päeva finaalsõitu pääsesid iga kategooria 18 parimat.

Poniratsanike võistkondliku arvestuse võitis Saksamaa, hõbedale tuli Taani ning pronksile Rootsi. Vahed olid siin väga väikesed, ning esikolmikule järgnesid UK ja Holland, kumbki vaid punktise vahega.

Individuaalse finaali ehk muusikalise vabakava võitis UK poniratsanik Abigail Gray ponil George Clooney BS tulemusega 80.140%, hõbe ja pronks läksid Saksamaa sportlastele.

Laste arvestuses oli võidukas Hollandi võistkond, järgnesid Saksamaa ning veidi üllatuslikult Itaalia. Järgnesid Rootsi ja Belgia. Laste individuaalse finaali võitis Ella-Grace Dovey UKst hobusel Sheepcote Jackson tulemusega 79.707%. Järgnesid sportlased Saksamaalt ja Hollandist.

Laste klassis võistles ka meie sportlane Kirke Ehandi hobusel Re-Di. Kirkele on see esimene rahvusvaheline võistlushooaeg. Kevadhooaeg läks tal väga hästi ning ta noppis rahvusvahelisi esikolmiku kohti nii Soomest, Lätist kui Pärnust, parima tulemusega 77.380 CDI Ypäjäl juunikuus. Põhjamaade mängudel Taanis saavutas ta 2. koha nii Laste võistkondlikus kui Individuaalses skeemis.

EM-i esimeses sõidus (Childrens Preliminary test B) läks Kirkel väga hästi, 20. koht tulemusega 71.851%, mis andis lootuse pääseda ka individuaalsesse finaali. Finaali skeem (Childrens Individual test) on ka skeem, mis Kirkel ka tavaliselt kõige paremini õnnestub. Kahjuks teises sõidus (Childrens Team test) nii hästi ei läinud, 68.592% ja 33. koht jätsid ta finaalist välja. Kirke on kindlasti üks meie edukatest noortest koolisõitjatest, keda tasub ka tulevikus jälgida. Järgmisel aastal liigub ta vanuse tõttu laste klassist juunioritesse. Kirket treenib igapäevaselt meie tuntud koolisõitja Getter Kangur. Hetkel on Kirke FEI laste edetabelis kõrgel 15. kohal.

Juuniorite arvestuses hoidsid kõikides sõitudes esikohti sakslased. Võistkondliku sõidu võitsid nad päris suure edumaaga Taani võistkonna ees. Kolmandaks tuli Holland, järgnes päris väikese vahega UK ning siis Prantsusmaa.

Finaalis ehk juuniorite muusikalises vabakavas tuli võitjaks sakslanna Marie Sohler oma võimsal mustal täkul Global Player Old tulemusega 77.920%. Teiseks tuli Yasmin Westerink Ampitryonil Hollandist ja kolmandaks Saksa paar Alix von Borries ja Feingefuehl. Esimestes sõitudes pea võitmatuna tundunud Rose Oatley ja Sommernacht 7 pidid jalavahetustes ette tulnud vigade ning tavalisest ettevaatlikuma sõidu tõttu leppima alles 4. kohaga.

Eestit esindas meie juuniorsportlane Maria Mägi koos oma pikaaegse hobupartneri Shampagnaga.

Maria on üks meie suurima kogemusega noori koolisõitjaid, kellel on hetkel kokku 3 võistlushobust. Esimest korda võistles Maria rahvusvaheliselt juba 12aastasena laste klassis, juba siis sama mära Shampagnaga. Esimene suur tiitlivõistlus oli Marial 2021 aasta laste EM-il Oliva Novas, Hispaanias, kus ta lõpetas Childrens Team testi 27. kohaga. Esimest korda võttis Maria osa rahvusvahelisest Grand Prix tasemel võistlusest juba 16. aastasena, seda prestiižikal Helsinki Horse Showl, kogenud GP veterani Ashwaniga.

Juuniorite esimeses sõidus (Junior Team test) tulid sisse ootamatud ja päris kallid vead (jalavahetus keskliinil enne algustervitust, vastu kätt jäänud taandamine) nii et tulemus 64.121% tõi talle 58. koha. Teises sõidus oli Maria juba palju enesekindlam ning esitus tuli palju sujuvam, kuid 65.941% ja 45. koht teda finaali ei lasknud.

Maria treenib juba aastaid Alla Gladõsheva käe all. Hetkel on ta FEI juuniorite edetabelis 57. kohal.

Võistluspaik SenTower Park ise oli avar ning väga hea pinnasega, olemas oli kõik mida sportlasele edukaks soorituseks vaja. Ka ilm oli võistlejate ja hobuste poolel: mitte liiga palav ning ka vihma tuli vaid ühel päeval ja sedagi sümboolselt. Ma usun et sportlased jäid võistlusega rahule, mis on kindlasti kõige tähtsam.

Olles ise kohtunikuna osalenud varem kokku kuutel noorsportlaste euroopakatel, siis telgitaguste võrdlusmomendina võin öelda, et korraldajad oleksid võinud veidi rohkem pingutada. Majutuse broneerimise koha pealt olid nad ilmselgelt hiljaks jäänud, sest meie ametnike grupp oli laiali neljas hotellis ning suurem osa pidi nädala jooksul ka ühest hotellist teise kolima. Söögimajandusel ma rohkem ei peatu kui et nuudlitest saab ju teoorias inimene ära elada küll. Aga näiteks võistlusteks olulisemad komponendid nagu tulemuste sisestamise süsteem ning kirjutajate tiimi valik võiksid olla korraldajate prioriteetide hulgas kindlasti kõrgemal kohal. Osad sekretärid polnud mitte kunagi enne hinnete arvutisse sisestamisega kokku puutunud ning polnud isegi piisavalt instrueeritud. See põhjustas nii mitmeidki keerulisi olukordi. Ei tohi unustada, et tegu on noorsportlaste jaoks aasta tähtsaima võistlusega! Samuti jäi veidi puudulikuks kommunikatsioon ametnike tiimide vahel, piinlik oli vaadata nn augulist tulemuste ekraani, kus osa teksti läks kaduma katkiste paneelide tõttu jne, jne. Eks suur pilt tuleb kokku ikka väikestest üksikasjadest, nii et vähemalt koolisõidukohtunike žürii otsusel: Belgium – three points!